Akwaria słodkowodne, morskie i terraria.
To temat znany od dawna a bezpieczna całość powstaje gdy właściwie dobierze się grubość szkła oraz kleje silikonowe. Szkło stosowane na budowę zbiorników ma grubości od 5 do 19mm jako jednorodne, lub przyjmuje formę pakietów złożonych ze szkła laminowanego foliami PVB w wersjach ze szkła niehartowanego lub hartowanego. Taka gama produktów pozwala wykonywać akwaria i terraria o bardzo dużych pojemnościach, przy czym dobór grubości szkła jest pochodną długości boku do jego wysokości. Dla takich zbiorników są przeprowadzane obliczenia naprężeń przypadających na najbardziej obciążone płyty zbiornika a ich opis jest dołączony do produktu (na życzenie). Zasada najważniejsza, to aby strzałka ugięcia szyby pod obciążeniem nie przekraczała 1/400 długości tafli.
Krawędzie szyb tworzących zbiornik są szlifowane i polerowane z załamaną pod kątem 45st. linią krawędziową. Dla poprawienia estetyki można zastosować szkło odbarwione o nazwie Opti white . Czyni to odbiór obrazu bardzo bliskim naturalności pod względem kolorystyki. Silikony mają funkcje kleju konstrukcyjnego lub uszczelniacza. Używamy silikonów renomowanych firm, a ich dobór, przekroje, budowa spoin itp. zalecane są przez dostawcę ( przy dużych realizacjach). Stosowane do klejenia silikony mają barwę przezroczystą lub czarną.
W szczególnych przypadkach stosuje się wzmocnienie szyb poprzez wklejanie szklanych listew wzdłużnych i/lub spinających poprzecznych. Dla bardzo dużych zbiorników stosuje się ramy – dolną i górną najczęściej ze stali nierdzewnej. Połączenie szkła i silikonu w oparciu o właściwy dobór materiałów daję konstrukcję o bardzo dużym stopniu bezpieczeństwa i trwałości.
O naszym dużym doświadczeniu (ponad 40 letnim) świadczą realizacje w Poznańskim i Wrocławskim ZOO oraz prace w Oceanarium w Gdyni jak również realizacje zamawiane przez klientów indywidualnych – akwaria o pojemności kilku tysięcy litrów każde.
NASZE REALIZACJE
Your browser does not support iframes.
|